Мислили ли сте някога за логиката на приказката за пилето Ряба? Помните ли нейния сюжет? Всички се опитвали да счупят златното яйце, нищо не станало, но щом мишката махнала с опашка и счупила злополучното яйце, дядото и жената се разплакали, а кокошката обещала да снесе обикновено яйце. Така че защо всички плачат, когато целта е постигната?
Заместник-главният редактор на Breaking mad Светлана Чалова, която поддържа Twitter акаунт с прякор "цвете", зададе този въпрос и получи отговори един на друг по-мрачни.
Какво е значението на Пиле Ряба?

Имаше различни варианти, например за реализацията на старческа немощ



Или че хората не ценят щастието си

Може би просто са искали да ядат?


Плачат ли бабите и дядовците, че са били измамени?


Както можете да видите, всеки има свое собствено разбиране за логиката на действията на дядо и жена и някой може би дори не се е замислял какво се случва в приказка, защото е съхранявани в главата от детството.
Нямаше шеги


И тогава на дискусията дойдоха онези, които се основават не само на своите предположения, но и на знанията, придобити по време на изучаването на руските приказки. Хората изпратиха връзки към проучвания и видеоклипове. Нека да разгледаме по-дълбоките нюанси.
Има версия за затъмнението

И за смъртта. Какво си помисли? Приказките са сурови



Фолклористката София Агранович обяснява приказката по този начин. Златото е символ на смъртта. Яйцето е символ на живота. Златното яйце е нещо страховито, въплъщение на злото. Хората се опитват да го преодолеят, но изведнъж се появява мишка, която свързва света на живите и мъртвите и го разделя. И тогава започва истинският апокалипсис. Факт е, че приказката е достигнала до нас в твърде съкратена форма и тези събития не са описани там, докато всъщност хората в тази приказка започват буквално да полудяват. Това е мястото, където пилето обещава да снесе обикновено яйце, символ на живота, и всички ще бъдат спасени.

В статията на М. Е. Вигдорчик се изказва мнението, че темата за образованието може да се проследи в приказката, когато пилето се възприема като вид щъркел, а яйцето е дете, което опитват да отгледат, бити и приспособени към собствените си норми.А руският преподавател и музиколог Михаил Казиник интерпретира приказката като притча за пропуснатия шанс.
Друга интерпретация на приказката
Да, фолклорът е труден за разбиране. Наскоро говорихме за значението на играта "баничка", а става въпрос за погребението. Такива неща.
Между другото, ако ви е харесала илюстрацията на пилето робот, погледнете, имаме цяла публикация с поредица от творби на този художник, посветени на пост-апокалиптични руски приказки.