Сигурно сте се досетили, че във филми, където има грандиозни сгради, те не са преустроени в реален размер. Ето кои измамници решиха да не строят истинска Звезда на смъртта или фантастичен замък, а ги замениха с миниатюрен! Е, това е и значението на израза „филмова магия” – когато нещо малко в кадъра се превръща в грандиозно.
Между другото, в повечето от тези случаи говорим за миниатюри, а не за компютърна графика. Миниатюрите имат известно предимство пред анимацията, тъй като те все още са реални обекти, което се забелязва в рамката. Те могат да бъдат запалени, взривени и някак епично унищожени, което ще изглежда много по-реалистично, отколкото използването на напълно компютърни модели.
Следователно миниатюрите се използват и до днес, въпреки напредъка на технологиите. Що се отнася до филмите, направени през 20-ти век, нямаше избор без миниатюри.
Нека видим кои известни филми са използвали този умен визуален трик, представяйки малките за огромни и играчките като обекти с реални размери.
1. Shutter Island (2009)

2. Начало (2010)

3. Ден на независимостта (1996)

На заден план е миниатюрна версия на Белия дом, който във филма ще бъде взривен от извънземни. Той също беше взривен на снимачната площадка.
4. Междузвездни войни. Епизод I: Фантомната заплаха (1999)

5. Ловци на духове (1984)

6. Титаник (1997)


Няколко модела на Титаник са създадени за филма, включително един в мащаб 1:20.
7. Blade Runner (1982)

Режисьорът на VFX Дъглас Тръмбул позира зад модел на пирамида на Tyrell Corporation на снимачната площадка на филма.
8. Властелинът на пръстените: Завръщането на краля (2003)

9. Петият елемент (1997)

Снимачният екип позира пред завършен модел на New York 2263.
10. Хари Потър и Философският камък (2001)

Модел на Хогуортс в лондонското студио. Този модел, с някои добавени компютърно генерирани ефекти, беше използван за заснемане на широки снимки на замъка.
11. Завръщане в бъдещето 3 (1990)

12. Grand Budapest Hotel (2014)

13. Бен-Хур (1959)

Легендарният холивудски художник със специални ефекти Албърт Арнолд Гилеспи на снимачната площадка на битката на миниатюрните кораби.
Бонус: Междузвездни войни (оригинална трилогия, 1977-1983) и технология за мастило

Някои от пейзажите бяха ръчно рисувани с маслени бои върху плексигласови панели и след това добавени към филма към истинските кадри. Също вид работа с миниатюри.